Jak v NLP zpracovat neužitečné negativní emoce

Po desetiletí v psychologii panoval mýtus (a někteří psychologové jsou o tom stále přesvědčeni), že když vás přepadne negativní emoce, je nejlepší ji plně prožít např. tím, že se vyvztekáte, vybijete se do polštáře nebo do boxovacího pytle, něco rozbijete nebo se na někoho vyřvete.

Teď už se ví, že tato strategie není úplně užitečná, protože touto strategií se uvádí do chodu tzv. „samonaštvávací“ mechanizmus – nejnovější psychologické studie dokazují, že člověk, který si „dovolí“ svoji emoci plně prožít a procítit, bude ji cítit mnohem déle s porovnáním s člověkem, který se naučil se svými emocemi efektivně pracovat.

Nejlepší je samozřejmě prevence

Doporučuje se, zbavit se negativních emočních bloků, abyste je nemuseli tahat všude s sebou ve svém podvědomí, a aby vám naprosto nevinné podměty – vizuální, sluchové nebo kinestetické vjemy, které se dostávají do vaší nervové soustavy – automaticky nezpůsobovaly negativní emoce.

To nám v NLP umožňují techniky časových os, kdy se vracíme nad první událost, kdy jste cítili negativní emoci a z nadhledu pozitivně manipulujeme s uložením této vzpomínky a tím změníme způsob jejího uložení v nervové soustavě – její zakódování a váš Gestalt se již nebude spouštět jako kdysi a vy budete např. klidní v situacích, které vás dříve vztekem „rozpalovaly do běla.“

A co ještě můžete udělat, když vás „přepadnou“ negativní emoce?

Můžete změnit postoj svého těla, můžete se narovnat, dívat se nahoru – díky tomu vaše tělo změní vylučování stresových hormonů a zaměřením pohledu nahoru také váš mozek přestoupí z kinestetické pocitové oblasti do oblasti vizuální a následkem toho se vaše negativní emoce oslabí nebo úplně vymizí.

Richard Bandler radil svým depresivním klientům, aby se procházeli vzpřímeně a pozorovali letadla nebo střechy domů – tím totiž jejich mozek měl tendenci na místo pocitů vytvářet obrazy.

Další věcí, kterou můžete udělat je vytvořit si podmíněný reflex ve svém těle, tzn. spojit vizuální, sluchový nebo kinestetický vjem s emočním stavem a díky tomu budete schopni vyvolat si pozitivní emoční stav kdykoliv budete potřebovat.

Podmíněný reflex je základem behaviorální psychologie, až na to, že v této oblasti psychologie nemají naši skvělou NLP techniku na vyvolání pozitivních emočních stavů v jakékoliv situaci.

Určitě znáte ten známý příběh z psychologie o ruském doktoru Pavlovovi a jeho psech. Ivan Pavlov pokaždé předtím než nakrmil psy, zazvonil zvoncem. Jednou zazvonil zvoncem, ale psy nenakrmil (asi mu došlo žrádlo 🙂 ) psi přesto začali slintat, protože se u nich vytvořil podmíněný reflex.

Na všechno co děláme, také používáme strategie. Máte strategie na to, jak se dostat do sebevědomého stavu. Máte strategii na to, jak si vyčistit zuby.

Máte strategii na to, jak si vytvořit blbou náladu (já ji taky mám a v okamžiku, když si uvědomím, že si to zase „dělám“ rychle s tím přestanu). 🙂

Klíčem k úspěchu je okamžitě převzít zodpovědnost za ten negativní emoční stav.

V podstatě diplomaticky říkám svým klientům:

Dobrou zprávou je, že si to všechno vytváříte sami.
Nikdo jiný za vás to (nízké sebevědomí, úzkost, fobii atd.) nevytváří.

A to je skvělé, protože díky tomu s tím můžete něco udělat. 🙂

Pokaždé jim říkám: „Naučte mě to, já nemám… např. nechuť k učení, co musím dělat ve své hlavě, co si musím představovat, na co musím myslet, co si musím říkat, jakým způsobem musím používat své tělo, abych si vytvořila tady tento stav?“

Někdy na mě zaraženě koukají a potom v průběhu našeho koučovacího procesu jim to dojde, začnou se usmívat, protože u nich dochází ke změně myšlení. 🙂

A co vaše negativní emoce? Děláte si to sami nebo to dělá někdo za vás?

Napište mi přes kontaktní formulář vpravo, nebo Facebook.